Home Burçlar BOĞA BURCU

BOĞA BURCU

by erol
0 comment

BOĞA BURCU zodyağın ikinci burcudur. Koç burcuyla başlayan yaşam yolu boğa burcu ile başka bir evreye doğru değişir. Bu yeni doğmuş çocuğun biraz büyüyüp hayatta zevk veren şeylerin olduğunu keşfetmesine benzer. Çocuk büyümüş bedenini, varlığını, yeme içmenin ve bedeninin birer zevk kaynağı olduğunu keşfetmiştir. Venüs yönetimindedir. Venüs’ün doğasını hatırlarsak Boğa burcunu daha iyi anlayabiliriz. Venüs ihtiyacımız olan her şeyi hayatımıza çeken ya da zararlı ve sevmediğimiz şeyleri uzaklaştıran gezegendir. O zevk, cinsellik, haz, ihtiyaç duyulan her şeyi elde etmeyi sağlayan zenginlik, aşk, sevgili, sanat, sanatçı, yaratım, nefs, genç kadınlar, ilişki kurmak sembolleriyle bağlantılı gezegendir. Kişinin bilinç düzeyine göre nefsani olanı bilmeyi ve elde etmeyi sağlayarak tekamüle hizmet eder.

Boğa burcu toprak elementi burçlardan sabit niteliğe sahip olandır. Toprak elementinin, dünyeviliğin zirvesidir yani. Doğa ana, tabiat, dünya, Gaia’dır. En dişil ve en bereketli olan burç boğadır. Onun vakti geldiğinde aşk mevsimi de gelmiştir doğada. Hayvanlar çiftleşir, çiçekler hala açmadıysa açar, ağaçlar meyveye durur, uykudaki hayvanlar uyanır. Pek çok yerde ekim dikim için toprak yüzeyi yeterli sıcaklığa ulaşmıştır, ekim dikim yapılır. Böylesi bir verimlilik zirvesindeki burcun simgesi aynı zamanda antik dönemlerden beri insanlığın eril, tanrısal güçle bağdaştırdığı bir semboldür de. Yunan mitolojisinde Zeus’un boğa kılığına girerek Fenikeli Europa ile ilişkiye girmesi bugünkü Avrupa kıtasının ve boğa takımyıldızının oluşması ile bağlantılı mitolojik bir öyküdür. Bu ilişkiden doğan kral Minos’un karısı kraliçe ise Minator isimli boğa başlı canavarın annesidir. Anlatıya göre Kral Minos rakiplerini yenmek ve Girit’e kral olabilmek için Poseidon’dan yardım ister, Poseidon da kabul eder ve ona erk sağlayacak beyaz bir boğa hediye eder fakat şartı bu boğayı kral olduktan sonra kendisine kurban vermesidir, Minos kral olduktan sonra bu muazzam güzellikteki hayvana sahip olma hırsına kapılır ve Poseidon’u kandırabileceğini düşünerek başka bir boğayı kurban eder. Bunu anlayan Poseidon kralın karısını boğaya aşık ederek ilişkiye girmelerini sağlar. Bu ilişki sonunda kraliçe bir boğa başlı canavar olan Minator’u doğurur ve bu doymak bilmez canavar bir kahraman tarafından öldürülene kadar uzun yıllar boyunca Girit’in başına bela olur. Öyküde anlatılan boğa da, boğa burcu sembolizmasına uygundur, hem verimlilik, güç ve zenginlik hem de sabit fikirlilik, doyumsuzluk ve tamahkarlığın getirdiği yıkım ile bağdaştırılır. Öyküde bahsi geçen arketipsel yapı boğa burcunun zorluğunun güçsüzlükten kaynaklanmadığını asıl sorunun fazlasıyla güçlü olunmasına rağmen doyumsuzluk ve akışa güvenmemekten olduğunu gösteriyor. Bu öyküde anlatılanlar boğa burcunun gölge yanına atıfta bulunur.

Aslında boğa burcunun en temel psikolojik ihtiyacı huzur bulmaktır. Huzurlu olmak insanın en ileri evrimleşme göstergelerindendir. Boğa burcu haritada doğru şekilde ifade edildiğinde kişi deneyimlediği her şeyden keyif alır, sahiplenme derdi ya da kıtlık bilinci yoktur, anda kalır, tatminlidir, gelecek kaygısı ve geçmişle hesabı yoktur, bolca topraklanmış ve kendi merkezindedir, kendi değerini bilir, kendini sever. Boğa burcu doğru ifade edilmediğinde ise (yukardaki öyküde anlatıldığı gibi) kişi huzurlu olmak için keyif veren dışsal ihtiyaçlarını karşılamak için uğraşır, sahiplenicidir, kaybetme korkuları yaşar, kıskançlık, cimrilik, inatçılık, sabit fikirlilik, donup kalma hareket edememe, istifçilik gibi yukarda saydığım değerlerin gölge yönleriyle sınanır. Kendini sevmek ve değerini bilmek yerine maddi güvencede olmaya çalışır bunu sağlamak için birikim yapmaya odaklanır. Boğa burcu bu sarmala girdiğinde ciddi bir aydınlanma yaşamadan bu alandan çıkması biraz zordur. Çünkü ne yazık ki bu yolla kendini güvenceye alamayacağını da hissettiği halde huzurlu olmakla güvende olmayı dışsal haz vericilere odakladığı için tamahkar hale gelmiş ve bu elindekilere daha fazla sarılmasına sebep olmuştur. Peki boğa burcunu doğru ifade etmek için ne yapılmalıdır? Bu dünyada güvende olduğunu en derinden hissetmelidir, yaşadığı her anın ne kadar güzel ve keyifli olduğunu bilmelidir. Bırakmayı öğrenmelidir, sadeleşmelidir. Bunun tam tersini ispat edecek olan her verinin dünyevi bir deneyime dayandığını ve deneyimlerin genel geçer olmadığını fark etmelidir. Hep anda olmalı ve anda kalmalıdır ki kişi ancak o zaman gerçek güvende olmayı ve hazzı yaşayabilir. Bakın ruhsal tekamül bakımından ne kadar önemli yetileri temsil ediyor boğa burcu, astrolojinin doğasına uygun olarak baktığımızda bu büyük zorluğun aynı ölçüde büyük tekamül şansı da verdiğini söylemek zorundayız.

Boğa burcu insanlarına gelince, onlar sıcakkanlı, tatlı, sevgi dolu, güzel, güçlü yapılı, son derece çekici, yemeyi içmeyi, hayattan zevk almayı bilen, zevkli, pratik, dokunsal, çevresindeki insanları fazla takmayan kendi merkezinde olmayı bilen, maddenin değerini takdir edebilmiş, eğer seviyorsa karşısındakinin ihtiyaçlarını anlayan ve gidermekten keyif alan yapıdadırlar. Sevgili boğalar bize kendimizi ve hayatı sevmeyi öğrettiniz, doğum gününüz kutlu olsun…

You may also like

Yorum Bırakın

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul Et Daha Fazla Oku