Home Burçlar Güneş Koç Burcuna Geçiyor

Güneş Koç Burcuna Geçiyor

by erol
0 comment

Bugün Güneş Koç Burcuna geçiş yaptı. Anın haritasını ekinoks ve baharın gelişiyle ilgili yazıda değerlendirdim. Bu yazıda genel olarak Koç burcuna değinmek istiyorum.

Koç burcu zodyağın ilk burcudur ve başlangıçlarla, yeniliklerle ve bireysellikle en fazla ilişkilendirilendir.  Öncü nitelikte, ateş elementi, eril, sıcak ve kuru, kolerik mizaçlıdır. Hareketlerinde bir bebeğin dürtüselliğini yaşam boyu gösterebilir, her daim taze ve enerjiktir. Hayat onunla başlar ve onun gücü nispetinde devam eder. Koç burcu olmasaydı diğer burçlar da olmazdı. Doğa ananın ilk çocuğudur, gebelik ve doğum, canlanma ve ölme onun kavramları arasındadır. Savaşmayı, ölmeyi ve öldürmeyi iyi bilir. Bu yüzden hayatta olmanın ne olduğunu da ondan sormak gerekir.

Koç burcu doğal olarak öncüdür ve her zaman birinci olmak ister, bu onun bencil olarak algılanmasına neden olabilir, aslında bu gerçekten bencillik değildir, bencillik olabilmesi için etraftaki insanların farkında olup onların haklarını çiğnemek istemek, kendini kayırmak, başkalarını düşünmeden hareket etmek gerekir. Oysa ki koç burcunda bu bilinç henüz gelişmemiştir. Onun başkalarının farkında olmayı gerektiren ajandaları yoktur dedim ya bebek tazeliğinde bir dürtüselliği, hiç bitmeyen bir varolma önceliği, kendini canlı hissetmek ve güvende olduğundan, yaşamına devam edebileceğinden emin olmak isteyen bir yapısı vardır. Onu ilk insana benzetebiliriz, ilk insanın bencil olduğunu kim iddia edebilir? Bencil olmak için başka birileri olmalıdır etrafta! Başkalarıyla ilişkisi paylaşım temelinde değildir, başkalarıyla ilişkide olmayı deneyimlemek tam karşısındaki terazi burcunun fonksiyonudur. İyi bir koç olabilmek için yaşam yolunda muhakkak terazi becerilerini de kazanması gerekecektir.   Onun davranışlarındaki acelecilik aslında yöneticisi Mars’ın temel ihtiyacı olan hayatta kalma, savaşma, fethetme, canlılığı sürdürme güdüsüyle ilgilidir. Koç burcunun her şeyi kişisel algılama eğilimi vardır, tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çocuksu bir şekilde tepki verebilir. Mesela karnı açsa ve yemek hazır değilse yaşı kaç olursa olsun sızlanabilir fakat bu sızlanma ‘’benim karnım aç ve inanamıyorum senin umurunda bile değil ölmemi mi istiyorsun burada ve hemen şimdi?’’ şeklinde olabilir.

Ebette ki koç burcu dediğimizde bir kişiden bahsetmiyoruz. Bu ifade doğum anında bir gezegenin bulunduğu zodyak konumunu gösterir. Bir insanı tanımlamak için yeterli değildir. Doğum haritasının tamamı bile bir insanı tam olarak betimlemez çok sevdiğim ve kaynağını tam olarak hatırlayamadığım ‘’bütün parçaların toplamından fazladır’’ sözünü bir doğum haritasını yorumlarken sık sık hatırlarım. Her doğum haritasında koç burcu vardır ve bu herkesin kişisel tekamülünde geliştirmesi gereken önemli meziyetlerden birini işaret etmektedir.

Koç burcu korkuyu bilmez, onun verdiği savunma tepkileri tehlikenin boyutunu ölçüp tartarak olmaz, genellikle sadece yaşam-ölüm düzleminde düşündüğü için ve her tehdidi hayati algıladığı için orantısız olacaktır. Mesela üstesinden gelmesi mümkün olmayan bir tehlike karşısında dahi savaşmaktan kaçmayarak kendini ve çevresindekileri koruyacak cesareti gösterebilir. Büyük bir tehlike karşısında bile bu cesareti sayesinde üstün gelerek ayakta kalabilir. O dirençli tepkisini verdikten sonra ve tehlikeyi atlattıktan sonra aslında nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya kalmış olduğunu idrak edecek zamanı bulur. O zodyağın kahraman savaşçısıdır!

Koç burcu insanının toplum içindeki en önemli işlevi ise sağlıklı ego geliştirmek, kendisini doğal olarak ifade etmek ve başkalarına bu konuda liderlik etmektir. Başkalarından alkış beklemeyen doğal liderlik yeteneğiyle diğer burçların görmekte, kabul etmekte ve sergilemekte zorlandığı ‘’kendí olmak’’ becerisini diğerlerine koç burcu öğretir.  Koç burcundan öğrenilecek diğer bir önemli şeyde ne istediğini bilmektir. Koç burcu sayesinde ne istediğimizi ve istemediğimizi biliriz. Koç burcunun istemediği bir şeyle kaybedecek zamanı yoktur. Bu duygusal dürüstlük ve netlik de kişinin kendi olma becerisini geliştirecek önemli bir farkındalıktır.

Sevgili Koçlar doğum gününüz kutlu olsun, bizlere yaşama ilhamı verdiğiniz için çok yaşayın!!

You may also like

Yorum Bırakın

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul Et Daha Fazla Oku